Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dřevěná nebo plastová?

17. 2. 2010

(převzato z www.utulne.centrum.cz)

Okno je duší našeho domova. Umožňuje nám kontakt s přírodou, aniž bychom museli slevit z nároků na bezpečnost bydlení. Okno přináší do bytu slunce a světlo. Psychologové dokonce zjistili, že pohled z okna rozpouští stres a navozuje pocit radosti. Aby tomu tak bylo, je třeba mít doma okna funkční a zároveň esteticky příjemná. Jak si vybrat to "své" okno, aby splňovalo všechny tyto požadavky? Oslovili jsme několik výrobců a prodejců oken a zeptali se na jejich názor.

Otázka to není vůbec jednoduchá. Nelze proto čekat jednoduchou a hlavně jednoznačnou odpověď. Každý by si měl ujasnit, co od nových oken očekává, jaké má estetické nároky i finanční možnosti. Trh s okny se v posledních deseti letech bouřlivě vyvíjí, výrobci se v péči o zákazníka předhánějí a každou chvíli přijdou s nějakou novinkou. V zásadě lze nabídku shrnout do dvou základních možností můžeme si pořídit okna dřevěná, nejčastěji tzv. eurookna, nebo okna plastová. Existují i nadstandardní možnosti, o kterých se také v krátkosti zmíníme.

Voňavá příroda

"Do rodinného domku bych každopádně doporučil okna dřevěná," tvrdí přesvědčivě technik fimy Caroli Pavel Koťátko. Jako hlavní důvod bez váhání uvádí estetiku. "Dřevo je přírodní materiál, příjemný na pohled i na dotek. Je snadno obnovitelné, bude neustále k dispozici a má dokonalé izolační vlastnosti."

Další důležitý důvod, kvůli kterému upřednostnit dřevěná okna před plastovými, vysvětlil jednatel společnosti eOkno Pavel Netolička. Je to jejich životnost. "Životnost dřevěného okna vyrobeného ze smrku je sto let. U dubového dřeva není důvod, aby nevydrželo tři sta let," vypočítává.

Oproti tomu podle něj začíná po deseti až patnácti letech docházet u některých plastových oken ke křehnutí materiálu a k nepříjemným barevným změnám, což jim úplně mění užitné i vzhledové vlastnosti. "Přitom je opravitelnost plastového okna značně ztížená. Jakmile nastane nějaký problém, například se vytrhne šroub nebo praskne profil, co s tím?" pokládá Pavel Netolička řečnickou otázku. "U dřevěného okna lze poškozený díl snadno vyměnit, nebo se dá jen výplň a je po problému. Navíc v průběhu času nemění dřevo své technologické vlastnosti," tvrdí.

Problémům s nekvalitním plastem lze podle zkušeného stavaře Martina Růžičky předejít tím, že využijeme služeb renomovaných firem, které používají na výrobu kvalitní technologie, splňují ISO a mají certifikáty kvality. Přesto je jisté, že životnosti dřeva plast zřejmě nikdy nedosáhne.

Na druhé straně se často vyskytuje otázka, zda naopak u dřevěných oken ve vlhkých novostavbách nehrozí zkroucení dřeva. "To určitě ne," směje se Martin Růžička. "Eurookna jsou dnes vyráběna ze tří lepených lamel. Ta prostřední je vždy nastavovaná a speciální zoubkové napojení brání tomu, aby se okno nějak zkroutilo nebo sesychalo."

Bez údržby a za příjemnou cenu

"Osobně bych vybíral podle náročnosti na údržbu," přidává svůj názor obchodní manažér firmy Atex Michal Vrbík. Plastové okno je bezúdržbové, což se o okně dřevěném říci nedá. Je mnohem náročnější. Životnost nátěru je omezena danou konstrukcí okna, jeho umístěním a kvalitou použitých nátěrových hmot.

"Eurookno, i když jsou profily impregnovány proti hnilobě, i když jsou lazury a laky kvalitní, je nutné ošetřovat," připomíná Michal Vrbík. "To je jasné, vždyť dřevo je živý materiál," usmívá se Martin Růžička. "Standardně je rám opatřen základní barvou, na ni jsou stříknuty dva vrchní laky a o ně se musí člověk nějakým způsobem starat, aby si životnost eurookna prodloužil," vysvětluje. "Dvakrát do roka je nutné natírat okno speciální tinkturou na bázi včelího vosku. Jakmile zjistíte, že se vrchní vrstva laku nějakým způsobem "vyprášila", nemusí se rám smirkovat, ani vypalovat. Stačí udělat další základní nátěr," uvádí podrobný postup. Na majitele eurooken tato práce podle něj čeká tak po 12 až 15 letech užívání eurookna. Jinou potíž s dřevěnými okny nastínil obchodní manažer společnosti Sulko Marek Stýblo.

"U dřevěných oken je důležité najít kvalitního výrobce a kvalitní dřevo, což je dneska dost velký problém," uvádí svou zkušenost. "Navíc, když porovnám kvalitní plastové okno a kvalitní okno dřevěné, je dřevěné zhruba jednou tak drahé," dodává. Z důvodu údržby, ceny, kvality a celkových nákladů by on osobně volil plastové výrobky.

"Nevýhodou plastových oken je, že nikdy zcela nenahradí vzhled dřeva, i když už se v plastu vyrábějí jeho imitace," dodává další kritérium Michal Vrbík.

Komfort a elegance

Naopak velkou výhodou plastových oken je možnost přidání celé řady doplňků, které zvyšují komfort užívání. "Uvnitř plastových profilů jsou různé komůrky, do kterých je možné vložit například brzdu křídla či madýlka, čtvrtou polohu kliky, nejrůznější mikroventilace, klimabox a spoustu dalších," vyjmenoval Martin Růžička.

Není to pak jen o otevírání okna a jeho vyklápění, ale nabízí se mnoho možností, které jsou u eurooken omezené. "Například si můžete křídlo okna zabrzdit v jakékoli poloze, nastavit klimabox, při kterém funguje systém větrání i při zavřeném okně, nebo využít mikroventilace," doplnil Martin Růžička.

Existuje prý spousta zákazníků, kteří mají představu, že si jejich dům zaslouží okna dřevěná. Jiní naopak preferují bezúdržbová okna plastová, která by naopak někdo druhý doma v žádném případě nechtěl.

"Víte, jak vypadá plastový zahradní nábytek po nějaké době? Je nevzhledně zašedlý nebo zažloutlý," říká Pavel Netolička. Pravdou je, že bílá barva okenních rámů v interiéru může časem zešednout a změnit odstín může okno i zvenčí. "Uvnitř bytu na tom má velký podíl například nikotin. Problém se dá řešit. Existuje mnoho kvalitních leštidel, které dokážou profil vyleštit tak, že opět vypadá jako nový," vyvrací argument Martin Růžička. Výhodou plastu oproti dřevu je pak podle něj také možnost volby z mnoha barevných odstínů.

Plísním už odzvonilo

Častý dotaz při pořizování nových oken je, jestli nepodporují tvorbu plísně uvnitř bytu. U starých oken byla díky nekvalitnímu těsnění zajištěna neustálá cirkulace vzduchu a případná vlhkost mohla odcházet z domů pryč.

Ani dnes se však zákazník nemusí bát. I když u moderních oken z plastu i ze dřeva funguje dokonalá izolace, obojí výrobky mají tzv. mikroventilaci. "Systém mikroventilace umožní okno malinko pootevřít a tím umožnit proudění vzduchu," vysvětlil Michal Vrbík. V žádném případě však mikroventilace nenahradí klasické větrání.

"Pokud je zapotřebí vzduch v místnosti vyměnit, je nutné okno otevřít. Říká se tomu nárazové větrání. Okno se otevře dokořán, nechá 2 3 minuty otevřené a pak zase zavře.

Tím se kompletně vymění vzduch a vlhkost z místnosti odejde," dodal. U plastových oken se mohou použít i plastové distanční rámečky, které omezují pocení skel uvnitř okna. "Plastová okna musejí systém mikroventilace splňovat automaticky," doplnil informaci Marek Stýblo.

Do paneláku plast

Proto je také Pavel Netolička doporučuje do panelových domů. Domnívá se, že v paneláku lidé většinou bydlí jen na přechodnou dobu, než si postaví vlastní dům. Nechtějí proto příliš investovat. I když stěhování neplánují, velké množství oken v celém domě navyšuje cenu a navíc není jistota, že by všichni nájemníci dřevěná okna dostatečně udržovali.

Do panelákových bytů a ke starým lidem se vedle mikroventilace vkládá do plastových profilů systém infiltrace, který ještě více zamezuje tvorbě plísní. "Systém je jednoduchý. Jedno těsnění je bez praporku a druhé perforované, čímž je výměna vzduchu snazší," ukazuje Marek Stýblo na zmenšeném modelu. Infiltrace je důležitá hlavně v domě s plynovými spotřebiči, v panelových domech je povinná.

Nezapomeňte na skla

Výběr skel je podle Michala Vrbíka také velmi důležitý. "Skla mohou mít různý koeficient propustnosti tepla," říká. Čím je hodnota nižší, tím je sklo lepší a tím méně tepla uniká z domu. Standardně se vyrábí skla s koeficientem 1,1. "Naše společnost je schopná vyrobit speciální trojskla až s koeficientem 0,5," pyšní se.

Takových oken se využívá u tepelně pasivních domů, kde je ztráta počítaná pod hodnotu 1 a kde je každá ušetřená desetina ve ztrátě znát. "Spousta firem udává pouze koeficient prostupu skla a už ne koeficient prostupu na celé okno, což je zavádějící, protože může být sklo 1,1 a rám 1,5 a součet je už pak někde jinde," varuje Michal Vrbík. U skla 0,5 je například koeficient celého okna 0,8.

Luxus na míru

Existují i vysoce nároční klienti. Pro ty mají některé společnosti připraveny bonbónky. "Pokud chce někdo špičkové okno a nechce se o ně starat, nabídneme mu velmi zajímavou kombinaci dřeva s hliníkem," slibuje Pavel Netolička. Ovšem cena takového okna naroste zhruba o 70 procent. "Z venkovní části pak bude okno opláštěno hliníkem a tím ochráněno proti povětrnostním vlivům, vnitřní část je zachovaná dřevěná." Za tuto exkluzivitu zákazník sice zaplatí, dostane však za to špičkový výrobek.

"Jsou zákazníci, kteří nechtějí ani plastová okna, ani eurookna. Takoví lidé si pak nechávají vyrobit speciální špaletová okna. Jejich cena narůstá o sto procent," dodává Marek Stýblo.

Zákazník může sáhnout i po kvalitním plastovém okně vyztuženém hliníkem nebo kovem a opatřeném oboustrannou fólií. V takovém případě se cena dostává k ceně za eurookno. Přitom při použití nejlevnějšího plastu může být rozdíl v ceně dřevěného a plastového oknem kolem 30 40 procent.

Dřevěné okno

Výhody - Nevýhody:

  • Přírodní materiál
  • Vyšší pořizovací cena
  • Dlouhá životnost
  • Nutnost pravidelné údržby
  • Ekologicky šetrné

Plastové okno

Výhody - Nevýhody:

  • Bezúdržbové okno
  • Nižší životnost
  • Levnější cena
  • Po čase dochází ke křehnutí materiálu a k nepříjemným barevným změnám
  • Možnost instalace nadstandardních doplňků
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář