Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak zařídit dětský pokoj?

17. 2. 2010

(převzato z www.utulne.centrum.cz)

Snad na žádnou jinou místnost v bytě není tolik, mnohdy i protikladných požadavků. Právě proto byste jeho zařizování neměli podcenit.

Jedním z nejdůležitějších hledisek, kterými je třeba se řídit při zařizování dětského pokoje, je věk potomka.

 

Kojenec do půl roku

V tomto věku se bez vlastního pokoje obejde, ale vyplatí se vytvořit mu v bytě zákoutí, kde jej obklopují barevně vhodně zvolené předměty. Nejdůležitější je bezpečná postýlka a jednodílná tvrdá matrace s pracím potahem.

Rodiče ocení přebalovací pult doplněný odpadkovým košem a lampičkou s tlumeným světlem, kterou můžete rozsvítit i v noci. Vhodné jsou tlumené barvy, zatímco výrazné, jako např. červenou, používejte jen na doplňcích, to platí i pro starší děti.

Dítě do 3 let

Pro dítě tohoto věku je nejlepší místnost s omyvatelnou a teplou podlahou. Kupte dítěti pracovní stolek a malou židličku, vynikající jsou také vaky na sezení naplněné polystyrenovými kuličkami.

Pořiďte také policové systémy s úložnými boxy na hračky. Do pokoje patří něco, na čem se dítě bude moci houpat, třeba koník nebo lehátko

Předškolák do 6 let

Dítě stále potřebuje spoustu volného místa na zemi pro své hry. Ale nastal čas pořídit větší postel, může být i zvýšená se žebříkem a bezpečnostním zábradlím. Zeptejte se dítěte i na jeho názor, může vám třeba pomoci vybrat lampičku do pokoje.

Dejte pozor na příliš dětinskou výzdobu, brzy se okouká a dítě se za ni začas může stydět. Pokud dítě rádo kreslí, kupte mu tabuli s malířským stojanem. Výborným doplňkem pokoje jsou žebřiny, žebříky, futonová matrace na válení... Do dětského pokoje už patří i hodiny

Školák 7-14 let

Mladší školáci stále potřebují místo na hraní. Zařiďte potomkovi pracovní kout hned, jakmile nastoupí do školy, jeho součástí by měla být i police na knihy a další předměty. Nezapomeňte na potřebu nových úložných prostor na školní věci. Kupte dítěti "němého sluhu", pokud nechcete, aby se oblečení válelo po celém pokoji.

Dospívající 14-18 let

Počítejte s tím, že dítě si klidně svůj pokoj přebudovává dle svých představ, nabídněte mu pomoc, ale nekritizujte jeho vkus. Doplňte postel velkým polštářem pověšeným na zdi, potomek se o něj může opírat a zeď neutrpí, a také kvalitní lampou.

Dětský pracovní stůl musí nejpozději teď vystřídat pracoviště normální velikosti a počítejte s nákupem polic na CD a podobně.

 www.czechdesign.cz

www.czechdesign.cz

Barvy v pokoji ovlivňují náladu

Stejně jako dospělí, i děti mají svůj vlastní vkus. Je dobré, když se jich ptáte, co se jim líbí, a co ne, nutí je to přemýšlet, ne jenom pasivně přijímat názory a vkus dospělých. Dítě vnímá svět pocitově a některou barvu nemusí snášet.

V nevhodně vymalovaném pokoji může být zdánlivě neodůvodněně neklidné. Klasickou barvou, kterou nic nepokazíte, je teplá žluť. Pro svůj uklidňující účinek se doporučují také světlejší odstíny modré, růžové nebo zelené.

Důležitý je výběr nábytku

Těžký úkol čeká zejména rodiče, kteří musí do dětského pokoje vměstnat děti různého stáří. Avšak pozor - určitě není cestou vybavit dětský pokoj tak, aby byl jakousi napodobeninou zařízení dospělých.

Ideálním materiálem do dětských pokojů je dřevo. Lze ho zároveň výborně kombinovat s různými úložnými boxy z plastů, barevnými papírovými krabicemi nebo košíky z proutí.

Není nutné, aby byl nábytek za každou cenu nový, ale rozhodně není vhodné, aby se dětský pokoj stal odkladištěm věcí, které už se nikomu nehodí. Starší nábytek můžete dotvořit sami pomocí barvy a štětce, pozor však, aby šlo o kvalitní kusy, nikoli o vyřazený sektorový nábytek, z něhož se uvolňuje formaldehyd.

Některé věci se navíc prostě nedědí, například matrace. Ze skříní netvořte celistvé bloky, raději střídejte nižší a vyšší. Získáte volné plochy pro poličky, obrázky a nástěnky.

Mobilní nábytek

Dokonalé, ale samozřejmě i dražší je řešení, které nabízejí zahraniční variabilní nábytkové systémy. Jsou konstruované tak, aby maximálně využily místo, vyhlížejí moderně a vybízejí k tělesné aktivitě. Díly nábytku se sklápějí ke zdi, zasunují do sebe a pod sebe, aby ve chvíli, kdy je nepotřebujeme, zabíraly co nejméně místa.

Foto: www.alax.cz

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář