Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vodovodní instalace – plast nebo měď?

17. 2. 2010

(převzato z www.loskutak.nova.cz)

ObrazekČeká vás rozhodování jakou vodovodní instalaci zvolit? Vybírat můžete mezi plastem a mědí. Přinášíme vám tedy pár rad a tipů...

Vodovodní rozvody se v současnosti dělají buď z plastu nebo v mědi. Na otázku zda plast nebo měď je jednoduchá odpověď – ekonomická rovina. Z prakticko-technického hlediska je jednoznačně lepší měď. Z ní je instalace doslova na celý život a budeme pamatovat ještě i na potomky. Stojí tedy jistě za zvážení při novostavbách nebo náročných přestavbách. Určitě ji také doporučíme pro stoupačky v obytných domech a na technické prostory. Měď je kvalitnější, podstatně dražší a montážně náročnější.

Životnost plastů se udává při správném technologickém postupu kolem 50 let. Proto je určitě můžeme použít při nejrůznějších rekonstrukcích. Běžná koupelna má životnost 20 let, poté se již předělává.

Vyplatí se pracovat s osvědčenými vyzkoušenými materiály, nejběžnější je polypropylen - PPR, najdeme jej v několika obchodních značkách, cenově jsou dostupné a montážně snadné. U novinek se někdy můžeme dobrat nežádoucího překvapení. I u plastů však najdeme na trhu osvědčené finančně vyšší kategorie – např. zesíťovaný polyetylen (hodí se nejen na rozvody vody, ale i na topení). Zde je opět na zvážení zákazníka, co si vybere.


S plastem může pracovat i zručný laik, s mědí by vždy měl pracovat profesionál. Pro domácí kutily doporučujeme spíš drobné opravy a zlepšení, kompletní rekonstrukci rozvodů by měl dělat odborník. Praktické doporučení – sami si dělejte ve vlastním, na fušky ke kamarádům raději nechoďte, abyste nenesli odpovědnost za vytopené prostory, kdy pojišťovna bez prokázání odborné způsobilosti škodu neuzná.

Po položení trubek do zdi se ještě přidává izolace – do vnějších prostor se dává pěnová a do zdi se dává filc, protože ve zdi se trubky potí a filc vlhkost nasákne a nedostává se jednostranně do zdiva.

Častou obavou bývá jedovatost mědi, každý vidí zelenou měděnku. Používané měděné potrubí je zcela hygienicky nezávadné a je určeno pro rozvod teplé i studené vody. Při nákupu se snadno orientujete – měď musí mít atest nezávadnosti pro potravinářské účely.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář